Recipe Item Cost Calculation
Each base ingredient is linked to one or several bulk Price Book items. The cost is based on the PB item cost and the part of the bulk item used for the recipe.
Once base ingredient is added or removed from recipe, the recipe cost is recalculated immediately in the Recipe Cost section.
If even one ingredient is missing a unit value, the recipe item cost will not calculate.
For example, you have configured the "Cheeseburger" recipe item containing the following base ingredients:
Base Ingredient | Bulk Item the Base Ingredient is linked to | ||
---|---|---|---|
Name | Portion Size | Name | Cost and Measure Unit |
Patty | 0.2 lbs | "Ground Beef" | 10 dollars for 2 lbs |
Bun | 1 unit/piece for bun | "Hamburger Patties" | 6 dollars for a pack of 6 |
If this cheeseburger consists from these 2 ingredients only, it costs 2 dollars:
- 1 dollar for 0.2 lbs of ground beef: 2 lbs of ground beef cost 10 dollars, 0.2 lbs of ground beef cost 1 dollar (0.2*10/2 = 1).
- 1 dollar for 1 patty: a pack of 6 pieces costs 6 dollars, one piece costs 1 dollar (1*6/6 = 1).
When ordering cheeseburger, customer may add sets and/or additional ingredients to it, what increases the total item cost.
For example, customer selected the following additional ingredients:
Base Ingredient | Bulk Item the Base Ingredient is linked to | ||
---|---|---|---|
Name | Portion Size | Name | Cost and Measure Unit |
Double cheddar cheese | 0.1 lbs | "Cheddar Cheese" | 100 dollars for 10 lbs |
Mayo dressing | 0.3 fluid ounces | "Mayo" | 10 dollars for 33 fluid ounces |
The additional ingredients cost 2 dollars and 10 cents:
- 2 dollars for double cheddar cheese: 10 lbs of cheddar cheese cost 100 dollars, 0.1 lbs cost 1 dollar (0.1*100/10); 2 portions cost 2 dollars (1*2).
- 10 cents for mayo dressing: 33 fluid ounces cost 10 dollars, 0.3 fluid ounces cost 10 cents (0.3*10/33).
Total item cost = 4 dollars and 10 cents: 2 dollars for the cheeseburger itself + 2 dollars and 10 cents for additional ingredients.